Hydraty metanu – czym są i gdzie można je znaleźć?

Garnek na gazie

Wydawać by się mogło, że poznaliśmy już wszystkie tajemnice naszej planety. A jednak – każdego dnia usłyszeć można doniesienia o nowych odkryciach czy innowacjach, które kiedyś mogą odmienić świat. Najintensywniejszy rozwój nauki przypada na ostatnie dekady. W tym czasie odkryto także między innymi hydraty metanu, które mimo swej niebezpiecznie brzmiącej nazwie, mają szansę pomóc nam pokonać kryzys energetyczny.

Hydraty metanu – definicja

Czym więc są wspomniane w tytule twory? Najprościej mówiąc, hydraty (zwane też klatratami) to swoiste kryształy, których wnętrze stanowią pokłady metanu, natomiast krystaliczne otoczki tworzone są przez cząsteczki wody. Ich struktura przypomina strukturę lodu, dlatego niekiedy używana jest w stosunku do nich nazwa „lód metanowy”.

W jakich warunkach powstają hydraty?

Aby klatraty metanu mogły powstać, muszą być spełnione cztery warunki:

  1. Odpowiednia ilość metanu,
  2. Odpowiednia ilość wody w okolicy cząsteczek metanu (w dowolnym stanie skupienia),
  3. Odpowiednia temperatura otoczenia,
  4. Odpowiednie ciśnienie.

Takich warunków wcale nie da się tak łatwo spełnić, czego dowodem może być fakt, że klatraty metanu występują wyłącznie w określonych miejscach na Ziemi.

Hydraty metanu

Kryształy klatratów metanu

Gdzie występują hydraty metanu?

Początkowo sądzono, że klatraty mogą występować wyłącznie w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego. Pogląd ten zmienił się w latach 60. ubiegłego roku, a to ze względu na fakt, że wtedy właśnie w syberyjskim rejonie Messoyakah po raz pierwszy odkryto złoża hydratów. Z upływem czasu dostrzeżono, że złoża kryształów metanu występują nie tylko na terenach wiecznej zmarzliny, ale też w dnach oceanicznych.

Jak donoszą badania, najbogatsze pokłady hydratów znajdują się w osadzie dennym w pobliżu wybrzeża Karoliny Północnej oraz w Zatoce Meksykańskiej.

Więcej na temat hydratów metanu przeczytasz na portalu https://trendywenergetyce.pl/hydraty-metanu-gazowe-eldorado-czy-metanowy-pistolet

Dlaczego są one tak interesujące?

Opisywane kryształki są naprawdę ciekawe z kilku powodów. Pierwszym z nich jest ich niecodzienna struktura, która sama w sobie jest bardzo interesującym zjawiskiem w świecie przyrody. Drugi powód to ich wyjątkowe występowanie, które przysparza nam – potencjalnym beneficjentom – niemałych kłopotów. Kolejny, ostatni już powód to fakt, że hydraty metanu mogą być wykorzystywane do pozyskiwania energii. Szacuje się, że całkowity potencjał złóż metanu na świecie wielokrotnie przewyższa możliwości, które oferuje nam tradycyjny gaz ziemny!

Podsumowanie

Hydraty metanu to niezwykłe kryształy, które w przyszłości mogą pomóc uporać się z kryzysem energetycznym, który czai się na nas tuż za rogiem.