Jakie stopy metali są używane przez jubilerów?

Rozwój współczesnej biżuterii sprawia, że w tej branży wykorzystywane są różne rodzaje tworzyw. Przeważnie korzysta się z metali oraz ich stopów. Umożliwia to wytwarzanie materiałów, które spełniają zarówno oczekiwania producenta, jak i klientów. Zatem jakie stopy metali są stosowane przez jubilerów?

Stal

Interesujące w przypadku stali nierdzewnej (szlachetnej) jest to, że posiada ona wiele elementów wspólnych z metalami szlachetnymi. Różnice wynikają głównie z większej wytrzymałości pierwszego z wymienionych materiałów oraz prostoty w jego pielęgnacji. Przeważnie występuje pod postacią stopu węgla czy żelaza. Jest on przy tym odporny na ryzyko wystąpienia korozji dzięki użyciu chromu.

Platyna

W tym przypadku mowa o metalu miękkim, łatwym w modelowaniu, lecz niewystarczająco twardym, by można było mówić o trwałości wykonanej biżuterii. Istnieje jednak odpowiednie rozwiązanie na tego typu problem. Wystarczy dodać do platyny inny metal, aby momentalnie zwiększyć jej wytrzymałość. Najczęściej wybieranymi uzupełniającymi stopami są te wykonane ze złota, palladynu, irydynu, srebra czy miedzi.

Przy tym pallad sprawia, że platyna prezentuje się korzystniej pod względem wizualnym, a przy tym wzmacnia sam materiał. Tyczy się to również irydu. W przypadku srebra oraz miedzi dodatkową zaletą jest poprawa właściwości mechanicznych przy jednoczesnej obniżce kosztów.

Srebro

Mówi się, że to złoto jest zbyt miękkim materiałem. Przez co zapomina się, że ta sama wada dotyczy również srebra. Dlatego w celu zwiększenia jego wytrzymałości, miesza się go na przykład z miedzią. Coraz popularniejsze jest srebro rodowane. Charakteryzuje się tym, że kładzie się na nie chudą warstwę materiału, jakim jest rod. Pozwala to na osiągnięcie efektu braku matowienia czy korozji. Rod chroni przy tym dany przedmiot przed czynnikami zewnętrznymi.

Złoto

Złoto nieustannie od wielu lat jest najpopularniejszym metalem, wykorzystywanym do wszelkiego rodzaju wyrobów jubilerskich. Niezależnie, czy są to delikatne kolczyki, czy zawieszka serce. Jest to materiał o niezwyklej ciągliwości, ale i miękkości. Przy czym niegroźne mu rdzewienie będące efektem działań pogodowych. Aby zniwelować niedostateczną wytrzymałość tworzywa, mieszane jest ono z metalami innego pochodzenia.

Podsumowanie

Nie trzeba skupiać się jedynie na najpopularniejszych materiałach wykorzystywanych w biżuterii. Piękne naszyjniki czy pierścionki mogą równie dobrze być wykonane z platyny, czy stali – pod warunkiem, że wyjdą one spod ręki profesjonalnego i rzetelnego jubilera.

 

Artkuł powstał we współpracy z Ergold Jewellery