Nowinki techniczne – klawiatura przyszłości

Wszystkie komputery wyposażone są w klawiaturę. W takiej czy innej postaci – jest ona obecna w każdym urządzeniu i służy do komunikacji pomiędzy użytkownikiem a maszyną. Nie zawsze jest to klawiatura typowa – taka, jaką wszyscy dobrze znamy. Zdobywające przebojem rynek tablety na przykład nie posiadają jej – w sensie fizycznie istniejącego urządzenia – wcale, w razie potrzeby wyświetlając wirtualne klawisze na dotykowym ekranie.

Komputery przemysłowe często natomiast wyposażane są w rozbudowane panele sterujące, w których każdy przycisk pełni bardzo specyficzną rolę. Z drugiej strony – w przypadku popularnych gadżetów elektronicznych, takich jak odtwarzacze mp3 albo kompaktowe cyfrowe aparaty fotograficzne, klawiatura składa się z tylko kilku przycisków funkcyjnych i (paradoksalnie) dodatkowego pokrętła. Do pisania tekstów i podstawowej komunikacji z komputerem wciąż jednak służy nam poczciwa, klasyczna klawiatura o starym, dobrym układzie klawiszy znanym jako „QWERTY”.

Zarówno designerzy, jak i konstruktorzy akcesoriów komputerowych od lat starają się zrewolucjonizować wszystko, co tylko możliwe. Na ich celownikach od dawna znajdują się także klawiatury. Pomysły są różne, ale jeden z ciekawszych jest Magic Cube. Pomysł wprawdzie ma prawie 4 lata, ale dopiero teraz udało się go zrealizować skutecznie i z w miarę rozsądne pieniądze. Laserowa klawiatura – bo o niej mowa – kosztuje dziś niecałe 500 złotych i jest gadżetem z którego z pewnością zadowolony będzie każdy komputerowy maniak. Urządzenie ma postać niewielkiej kostki o futurystycznym wyglądzie, a klawisze wyświetlane są na dowolnej płaskiej powierzchni za pomocą laserowych promieni. Chociaż – ze względu na właściwości światła – potrzebne są odpowiednie warunki, aby laserowa klawiatura należycie spełniała swoje zadanie, to trzeba przyznać, że wrażenie jakie robi na postronnych obserwatorach jest bezcenne. Magic Cube to także świetny i praktyczny dodatek jeżeli chodzi o smartfony i tablety, a uzupełnione nią komputery przenoszą ich użytkowników do świata rodem z kultowego serialu „Star Trek”.